O terapii

 

Psychoterapia to rodzaj szczególnego i wyjątkowego spotkania dwóch osób: pacjenta, który z jakiegoś powodu odczuwa swoiste subiektywne cierpienie, pragnie wsparcia i zrozumienia oraz terapeuty wyposażonego w wiedzę, doświadczenie i umiejętności empatii w relacji z drugą osobą.


Cierpienie pacjenta ujawnia się w różnych postaciach, często dla niego samego niezrozumiałych. Wówczas krok po kroku dochodzi się do źródła zaburzeń i przykrych objawów. W trakcie terapii poszerza się samoświadomość pacjenta, zrozumienie własnych mechanizmów i samego siebie.
Celem terapii jest dotarcie do ważnych przeżyć, emocji, doświadczeń pacjenta, które ograniczają oczekiwane i szczęśliwe funkcjonowanie.

 


 

Technika pracy

 

W Psychologicznym Centrum Terapii i Edukacji „IUXTA” psychoterapię prowadzimy w paradygmacie poznawczo-behawioralnym, korzystamy też z terapii sytemowej i schematów.
Prowadzimy warsztaty rozwojowe – zwiększające samoświadomość, wzmacniające poczucie własnej wartości, a także arteterapię i kształtowanie wizerunku.

 

Terapia poznawczo-behawioralna
Zmiana zaburzonego sposobu myślenia i interpretacji zdarzeń

Terapia ta zakłada, że zaburzenia powstają w rezultacie procesu uczenia się. Niewłaściwy sposób percepcji i interpretacji zdarzeń przez pacjenta doprowadza do powstania jego dezadaptacyjnych zachowań.

Podejście poznawczo-behawioralne:

  • uczy pacjenta rozpoznawać zaburzony sposób myślenia, eliminować go oraz identyfikować schematy poznawcze, tkwiące u podstaw irracjonalnych myśli;
  • dowodzi, że między sytuacją zdarzeniami, w jakich pacjent uczestniczy, a jego emocjami i zachowaniami pośredniczy sposób interpretacji zdarzeń składających się na tę interpretację.

W terapii poznawczej psychoterapeuta informuje pacjenta w jaki sposób dochodzi do zaburzeń emocjonalnych oraz występowania dysfunkcjonalnych zachowań.
Rolą psychoterapeuty jest też zwracanie pacjentowi uwagi na to, że stały, automatyczny sposób interpretacji zdarzeń należy traktować wyłącznie jako hipotezę. Hipotezę, którą trzeba weryfikować empirycznie.

 

 

Terapia schematów
Nowy sposób radzenia sobie w różnych sytuacjach

Terapia ta wywodzi się z terapii poznawczo-behawioralnej. Powstała, by identyfikować dysfunkcyjne schematy działań pacjenta i zmieniać je.

Skierowana jest do osób cierpiących na zaburzenia osobowości (osobowość borderline i narcystyczna, zależna, obsesyjno-kompulsywna i unikająca, a nawet antyspołeczna) oraz doświadczających długotrwałych problemów emocjonalnych (nawracająca depresja, zaburzenia odżywiania, niska samoocena, trudności w relacjach z innymi).

W trakcie terapii schematów pacjent uczy się nowych sposobów radzenia sobie z różnymi sytuacjami, zamiast powielać niekorzystne schematy poznane w dzieciństwie lub wczesnej dorosłości.

 

 

Terapia systemowa
Pomoc dla rodzin, par i związków

Terapia systemowa często kojarzona jest z terapią rodzinną, ale jest ona skuteczna także w innych przypadkach np. terapii par, terapii indywidualnej, grupowej, konfliktach w rodzinie i związkach.
Głównym założeniem tego nurtu jest postrzeganie rodziny lub pary jako systemu, który wzajemnie na siebie wpływa. Rodzina to nie tylko suma jej członków, lecz także wzajemne relacje i ich oddziaływanie.

 


 

Przebieg terapii

 

Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacji. W jej trakcie zarówno pacjent, jak i terapeuta wspólnie podejmują decyzję co do celowości rozpoczęcia terapii.
Następnie określane są zasady spotkań, rodzaj terapii i jej przebieg.
Spotkania najczęściej odbywają się raz w tygodniu i trwają 60 min.
Liczba spotkań i czas trwania terapii zależy od głębokości zaburzeń.

 
 
Umów się na konsultację

Psychologiczne Centrum Terapii i Edukacji IUXTA
Psychoterapia dla pań, par, rodzin i dzieci.
Wbrew zaleceniom Kartezjusza łączymy duszę i ciało.

al. Wojska Polskiego 11
70-470 Szczecin
tel. 694825603

Psycholog i Terapeuta
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szkolenia, warsztaty
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2017 Grupa Orzechowscy Sp. z o.o. All Rights Reserved.

pe

Search

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.     Więcej...    Akceptuję